داشتن موهای سالم و زیبا علاوه بر ایجاد ظاهر آراسته موجب افزایش اعتماد به نفس و جذابیت افراد می شود. اما ممکن است رسیدگی به مو، پروسه ای زمان بر به نظر برسد.

مراقبت مو:

داشتن موهای سالم و زیبا علاوه بر ایجاد ظاهر آراسته موجب افزایش اعتماد به نفس و جذابیت افراد می شود. اما ممکن است رسیدگی به مو، پروسه ای زمان بر به نظر برسد. با داشتن روتین موی مناسب و رسیدگی به مو در طول زمان میتوان همیشه موهای سالم و شادابی داشت. همچنین خوش بختانه موها به صورت مداوم و روزانه نیاز به رسیدگب و روتین مراقبتی ندارند و عموما روتین های هفتگی برای حفظ سلامت مو کافی می باشند.

شروع روتین مراقبتی مو:

1.    شناخت مو:

برای تنظیم روتین مراقبتی مو، باید نوع مو شناسایی شود. تیپ موی مختلف نیازمند مراقبت متفاوتی می باشد. برای پی بردن به نوع و جنس مو، بهترین راه این است که به مدت چند روز بدون استفاده از محصولات مراقبتی مو سپری شود، تا نیاز موها مشخص شوند. موها ممکن است ویژگی های زیر را داشته باشند؛

·       چرب

·       خشک

·       نرمال

·       فرفری

·       صاف

·       مجعد

·       حالت دار

·       نازک

·       ضخیم

با دانستن جنس و نوع مو به راحتی می توان روتین مراقبتی مورد نیاز آن را تنظیم کرد.

2.    شستشوی مو:

بسیاری از افراد گمان می کنند که مو آنها به صورت روزانه نیاز به شستشو دارد. در صورتی که مو فقط در مواقع کثیفی نیازمند شستشو می باشد. و ممکن است یک روز درمیان، و یا هفتگی یک یا دو بار این نیاز ایجاد شود. عموما افراد با موی صاف و نازک بیشتر از دیگر انواع و جنس مو نیاز به شستشوی موی خود دارند.

·       موی خشک: شستشو هر 3 روز یک بار

·       موی چرب: یک روز درمیان و همچنین می توان برای اینو نوع مو از شامپوهای خشک نیز استفاده کرد.

·       موی نرمال: شستشو دو روز درمیان یا بیشتر

باید توجه داشت که در مورد شستشوی مو قانونی وجود ندارد و هر زمان مو کثیف بود نیازمند شستشو می باشد.

همچنین شستشوی مو باید با آب ولرم انجام شود و شستشو با آب داغ موجب شستن چربی های مفید مو و از بین رفتن آنها می شود.

3.    شانه کردن مو:

برای شانه کردن موهای خیس و نم دار از یک شانه ی دندانه درشت میتوان استفاده کرد. برس ها به دلیل اینکه موجب کشیدگی مو می شوند و ممکن است به ساختار مو آسیب وارد کنند بهتر است بر روی موی خیس و نم دار مورد استافده قرار نگیرند.

4.    خشک کردن مو:

بسته به جنس موها برای خشک کردن مو از سشوار با دمای کم و خنک استفاده کنید. همچنین میتوان موها را با هوای محیط نیز خشک کرد.

5.    نوک گیری مو:

نوک گیری و کوتاه کردن مو هر 3 ماه یک بار یکی از مواردی است که علاوه بر از بین بردن انتهای خشک و ناسالم مو و موخوره به افزایش رشد موها نیز کمک می کند.

6.    لمس کردن مو:

دست زدن به مو و بازی با موها یکی از مواردی است که موجب می شد مو بیشتر چرب شود. زیرا بر روی پوست و موی ما به صورت طبیعی مقادیری چربی وجود دارد که وظیفه ی محافظت سلامت پوست و مو را دارند، تماس پوست دست با مو موجب می شود چربی پوست به مو منتاقل شده و موها چرب شوند.

7.    رنگ کردن مو:

استفاده از مواد شیمیایی بر روی موها می تواند به آنها آسیب وارد کند. بهتر است تعداد دفعات رنگ و دکلره کردن مو را کاهش داد تا از این قبیل آسیب ها جلوگیری شود.

8.    محافظت از موها در برابر آفتاب:

متاسفانه نور خورشید همانطور که موجب آسیب به پوست می شود، به مو نیز آسیب رسانده و موجب خشک شدن آن به ویژه خشکی و آسیب به موهای رنگ شده می شود. استفاده از کلاه های آفتابی و یا اسپری های حاوی فاکتور های محافظتی SPF   مانع ایجاد آسیب به مو می شود.

9.    کشیدگی مو:

در هنگتم بستن و استایل کردن مو دقت داشته باشید که مو دچار کشیدگی بیش از حد نشود و تا حدامکان آزاد باشد تا مانع شکستگی مو و ریزش مو شد.

10.                   روغن تراپی:

استفاده از روغن های طبیعی با کیفیت بالا نیز می تواند به حفظ سلامت مو کمک کنند.

·       روغن زیتون: روغن زیتون گرم شده رطوبت را به موهای خشک باز میگرداند.

·       روغن نارگیل: این روغن یک نرم کننده ی طبیعی مو می باشد.

·       عسل: عسل نیز یک مرطوب کننده ی طبیعی مو بوده و ساقه و فولیکول های مو را تقویت می کند.

می توان هفته ای یکبار، قبل از استحمام روغن تراپی انجام داد و به مدت 20 الی 45 دقیقه پس از آن استحمام کرد.

11.                   سبک زندگی سالم:

علاوه بر داشتن روتین مراقبتی مو، داشتن سبک زندگی سالم با تغذیه ی صحیح، خواب کافی و ورزش کردن به حفظ سلامت مو می توان کمک کرد. مو برای رشد نیاز به مواد غذایی خاصی دارند که باید در رژیم غذایی ما گنجانده شوند.

·       اسیدهای چرب ضروری: (امگا 3 و امگا 6) موجود در ماهی، گردو، بادام

·       ویتامین B6: موز، سیب زمینی، اسفناج

·       پروتئین: ماهی، مرغ، تخم مرغ، سویا

·       فولیک اسید: میوه، سبزیجات، غلات

استرس و دخانیات نیز موجب می شوند که موها خشک و شکننده شوند.

12.                   داشتن محصولات مراقبتی مناسب:

·       شامپو: انتخاب محصول مناسب باتوجه به نوع مو.

·       نرم کننده: استفاده از یک محصول نرم کننده که چربی طبیعی مو را حفظ کند. توجه داشته باشید که نرم کننده نباید به ریشه ی مو و کف سر تماس داشته باشد.

·       محافظ حرارت: قبل از استفاده از ابزارهای حرارتی برای خشک کردن و یا حالت دادن مو از سرم ها و یا اسپری های محافظ حرارت استفاده شود.

·       آبرسانی عمیق: علاوه بر نرم کننده، هفته ای یک مرتبه از ماسک موهایی که آبرسانی عمیق مو را انجام می دهند استفاده شود.

علاوه بر محصولات فوق، میتوان از شامپو خشک نیز برای مو استفاده کرد تا از شستشوی بیش از حد مو جلوگیری شود.